Zaznacz stronę

Zasady zdrowego stylu życia. Racjonalne odżywianie. Komunikacja z naturą. Higieny osobistej. Złe nawyki: alkohol; palenie; substancje odurzające

Jednym z ważnych zadań współczesnej szkoły jest wychowanie osoby zdrowej fizycznie, moralnie, społecznie i duchowo. Wszak stan zdrowia ludności wskazuje na istnienie realnej groźby wyginięcia narodu. Słowa są sprawiedliwe: „Straciłem pieniądze – nic nie straciłem, straciłem czas – dużo straciłem, straciłem zdrowie – straciłem wszystko”.

Albo coś innego: „zdrowie to nie wszystko, a wszystko inne bez niego jest niczym”.

Dziś prawie 90% dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów i studentów ma problemy zdrowotne. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat liczba młodych studentów zaliczanych do specjalnych grup medycznych wzrosła o 41%. O 60% wzrosła liczba nieletnich, którzy zażywają narkotyki, palą i piją.

Dzisiejszy człowiek jest przyzwyczajony do polegania nie na ochronnych siłach swojego ciała, ale na mocy medycyny. Akademik Amosov stwierdził: „Aby być zdrowym, potrzebujesz własnych wysiłków, stałych i znaczących. Nic ich nie zastąpi”.

Czym więc jest zdrowie?

Zdrowie – zespół cech fizycznych, duchowych, społecznych człowieka, który jest głównym warunkiem długowieczności i koniecznym warunkiem realizacji planów twórczych, warunkiem wysokiej sprawności, stworzenia silnej rodziny, narodzin i wychowania dzieci.

Zdrowie człowieka to ciekawe i złożone zjawisko. Od zawsze przyciągał i przyciągnie uwagę nie tylko badaczy, ale wszystkich. Ta koncepcja jest tak stara, że ​​we wszystkich językach świata pojawia się słowo „zdrowie”.

Zdrowie to wysoka sprawność, dobry nastrój, pewność siebie. Zdrowie fizyczne daje dobre zdrowie, wigor, siłę. Zdrowie psychiczne daje spokój, dobry nastrój, życzliwość, zabawę. Zdrowie społeczne zapewnia sukces akademicki. Ale nic z tego nie jest oferowane za darmo. Dla. aby zachować zdrowie, musisz dołożyć wszelkich starań.

Zdrowie człowieka zależy od 20% dziedziczności, 10% od poziomu rozwoju medycyny, 20% od środowiska, 50% od stylu życia. Dlatego słowa „Twoje zdrowie w twoich rzekach” są sprawiedliwe. Człowiek jest biologicznie zaprogramowany na znacznie więcej lat życia, niż sam sobie bierze. Jeśli nie mamy tak dużo? Ilya Miecznikow twierdził: „Człowiek, który zmarł 150 lat temu, popełnił przemoc przeciwko sobie”.

I tak naprawdę codziennie popełniamy przemoc. Ludzie od dawna są przekonani, że na zdrowie wpływa wiele czynników, a najważniejszym z nich jest styl życia.

Styl życia to zbiór stabilnych form życia człowieka, które określają jego sposób życia. To zestaw jej nawyków. Jeśli człowiek od dzieciństwa, od najmłodszych lat stale i wytrwale dba o swoje zdrowie, opiera swoje życie na tak stabilnych pożytecznych nawykach, umiejętnościach, zachowaniu, sposobie myślenia, postrzeganiu innych i siebie, które wyznaczają jego główny kierunek – drogę zdrowie. Wybiera zdrowy tryb życia.

Zdrowy styl życia wymaga przestrzegania. Zwykłe wdrażanie pewnych zasad, które zapewniają harmonijny rozwój, wysoką wydajność, równowagę duchową i zdrowie człowieka. Podstawą zdrowego stylu życia jest indywidualny system zachowań i nawyków każdego człowieka, który zapewnia mu niezbędny standard życia i zdrową długowieczność. Zdrowy styl życia to praktyczne działanie mające na celu zapobieganie chorobom, wzmocnienie wszystkich układów organizmu oraz poprawę ogólnego samopoczucia.

Najważniejsze jest zastanowienie się nad konsekwencjami swoich działań. Oczywiste jest, że aby być zdrowym, trzeba trochę się wysilić i nie przyswoić złych nawyków. Jeśli z jakiegoś powodu już istnieją, należy podjąć wszelkie środki, aby się ich pozbyć.

Podstawą zdrowego stylu życia są następujące zasady:

 • racjonalne żywienie;
 • optymalny tryb silnika;
 • stwardnienie ciała;
 • Higieny osobistej;
 • brak złych nawyków;
 • pozytywne emocje;
 • rozwój intelektualny;
 • rozwój moralny i duchowy;
 • kształtowanie rozwoju cech wolicjonalnych.

Odżywianie ma pięć głównych wymagań:

 • Ilość pożywienia jest tak duża, że ​​zapewnia dzienny wydatek energetyczny organizmu;
 • Jakość żywności – odpowiednia proporcja tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin, pierwiastków śladowych, wody w zależności od wieku dziecka;
 • Odpowiednio zorganizowana dieta;
 • Asymilacja jedzenia – tworzenie przyjemnej atmosfery podczas jedzenia;
 • To jedzenie nie było szkodliwe.

Według danych osoba przez 1 rok musi:

konsumowaćkonsumuje
warzywa16171
Ziemniaki90120
Owoc8257
Chleb98121
Mięso8154
Ryby189
mleko433332
Jajka350292
Obrazy olejne10-117

Stąd widzimy, że w naszej diecie dominują ziemniaki i chleb. Z powodu naszego zaniedbania nie jemy warzyw i owoców, które mamy w domu. Dlaczego na co dzień na naszym stole nie ma marchwi, kapusty, orzechów, buraków, jabłek, papryki, cebuli, czosnku? W końcu marchewki to pamięć, umysł dzieci. Poprawia proces metaboliczny mózgu. Pomaga poprawić wydajność.

Poprawia zdolności umysłowe dzieci kapusta, jagody, cebula, orzechy, kminek. Orzechy wpływają nie tylko na procesy psychiczne, ale także zwiększają odporność na choroby. Musisz codziennie jeść 4-5 orzechów. Buraki stołowe zawierają dużo żelaza, które jest częścią hemoglobiny we krwi.

Coraz więcej zagranicznych warzyw i owoców pojawia się dziś na naszych stołach. Jednak lekarze zalecają, aby ich nie nadużywać, ponieważ nasz organizm jest genetycznie zaprogramowany na lokalną żywność.

Poza głównymi składnikami, nasza żywność coraz częściej zawiera dodatki do żywności, które zapobiegają nieświeżym produktom, utlenianiu się, pleśnieniu, poprawiają wygląd. Wszystkie są podzielone na kilka klas:

E100-182Barwniki
E200-299Konserwanty
E300-399Przeciwutleniacze
E400-499Stabilizatory
E500-599Emulgatory
E600-699Wzmacniacze smaku i aromatu
E1000Słodziki do soków, cukierków, napojów

Państwowy Komitet Ochrony Konsumentów oferuje listę szkodliwych dodatków. Na przykład: E102, 110, 120, 124, 127 – uznane za niebezpieczne. E131, 142, 210, 213, 215, -217, 240, 330 – uznane za rakotwórcze.

Nie możemy ignorować takiego zagrożenia dla zdrowia, jak produkty modyfikowane genetycznie, które coraz częściej pojawiają się na naszym stole. Nazywane są bombą zegarową, której konsekwencji nikt nie podejmuje się wybaczać.

Czym są te produkty? Jeżeli w strukturę genetyczną np. jabłoni zostaną wprowadzone geny odpowiedzialne za produkcję jadu u skorpionów, to żaden owocożer nie zjada takich owoców. Gen odpowiedzialny za wytrzymałość skóry ryb zostaje wprowadzony do genomu pomidora. Takie warzywa nie psują się przez długi czas. Zmodyfikowane ziemniaki nie są zjadane przez stonki ziemniaczane. Dziś mamy aż 60% modyfikowanej soi, sałaty, grochu.

Wielu naukowców na całym świecie naciska na rządy, aby zakazały uznawania takich produktów. Jako takie, które można jeść. Nie mamy takiego prawa na szczeblu państwowym.

W takim sposobie życia, jak komunikacja z naturą, musimy powiedzieć słowami Lity Kostenko.

Jesteśmy dzikimi ludźmi,
Niszczymy wszystko,
My z matką naturą nad tobą,
Przyspieszamy koniec.

Nikt się nie sprzeciwi. Ta natura jest dziś chora, a chora matka nie ma zdrowych dzieci. Tak, karze nas Czarnobylem, azotanami, efektami cieplarnianymi, dziurami ozonowymi, suszami i powodziami, strasznymi chorobami.

Higiena osobista to podstawa zdrowego stylu życia, warunek skutecznej profilaktyki różnych chorób. To w szczególności higiena ciała, zębów i jamy ustnej; Praca umysłowa. Skóra posiada gruczoły potowe i łojowe, bierze udział w wymianie ciepła. 10-20 g potu jest wydzielane przez skórę na godzinę podczas porodu fizycznego, w wysokich temperaturach – do 300-500 g. Skóra bierze udział w wymianie gazowej, pod wpływem światła słonecznego tworzy witaminę D.

Nawyki, które są szkodliwe dla zdrowia, życia człowieka lub nie spełniają norm kulturowych społeczeństwa, w którym dana osoba żyje – są szkodliwe. Najbardziej szkodliwe nawyki, jakie można wykształcić w wieku szkolnym, to palenie oraz używanie alkoholu i narkotyków. To właśnie te nawyki mają szkodliwy wpływ na organizm, który kształtuje się i nie ma jeszcze odpowiedniego poziomu ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, które czasami prowadzą do nieodwracalnych procesów zdrowotnych człowieka.

Coraz częściej mówi się o tych zjawiskach jako o grożącej katastrofie narodowej. Mówi się, że może całkowicie przekreślić przyszłość , spowodować więcej szkód niż Czarnobyl. Najmniej – alkoholizm społeczny społeczeństwa 65% dorosłej populacji spożywa alkohol. Martwił się tak zwanym alkoholizmem piwa, który jest znacznie bardziej podstępny niż wódka.

Alkohol w organizmie osłabia procesy hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym i powoduje przejściową, a przy regularnym stosowaniu – ostateczną utratę takich cech jak samokontrola, samokrytyka, ostrożność i inne.

Alkohol znacznie obniża sprawność umysłową i fizyczną, ostrość wzroku, upośledza koordynację i dokładność różnych czynności, co często prowadzi do wypadków, poważnych obrażeń i wypadków. Bardziej prawdopodobne jest, że człowiek stanie się alkoholikiem, jeśli zacznie pić alkohol w młodym wieku.

Naukowcy odkryli, że jeśli wypijesz przynajmniej sto gramów wódki, ludzki mózg zabija wiele aktywnych komórek. Dokładniej 7,5 tys. komórek nerwowych.

Wiadomo, że komórki nerwowe nie regenerują się.

Konsekwencje spożycia alkoholu to:

 • zmniejszona koordynacja ruchów;
 • upośledzenie pamięci;
 • zmniejszona zdolność myślenia;
 • upośledzenie wzroku;
 • ból brzucha, zgaga, wymioty;
 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • zaburzenia mózgu;
 • skrócenie średniej długości życia.

Każdego roku miliony ludzi na całym świecie zapadają na różne choroby z powodu palenia, raka (rak, mięsak), układu krążenia, układu oddechowego itp. Niemniej jednak ta sama populacja zaczyna palić. W ciągu ostatnich 10 lat wśród młodzieży obserwuje się tendencję do rozpoczynania palenia w klasach 5-6, aw wieku 10-11 lat liczba palaczy sięga 50% chłopców i 30% dziewcząt.

Udowodniono: 10-15% palaczy nabyło ten nałóg w wieku 11-14 lat, 65-76% – w wieku 15-18 lat. Każdy papieros skraca życie palacza o 5,5 minuty. Osoby takie, począwszy od 65 roku życia, dwukrotnie częściej umierają z powodu zawału mięśnia sercowego (ataku serca) i trzykrotnie częściej doznają krwotoku mózgowego (udar) niż osoby niepalące w tym samym wieku.

Liście tytoniu zawierają nikotynę, węglowodany, białka, olejki eteryczne, kwas cyjanowodorowy, amoniak, azot, etylen, tlenek węgla, dwutlenek węgla.

Podczas spalania papierosów do 50% nikotyny wraz z dymem przedostaje się do powietrza i jest wdychane przez osoby niepalące, 25% ulega zniszczeniu podczas spalania tytoniu, 5% pozostaje w niedopałku, a 20% dostaje się do organizmu człowieka. Dym tytoniowy zawiera radioaktywną substancję polon 210, więc dym tytoniowy jest radioaktywny.

Podczas spalania tytoniu powstaje smoła tytoniowa, która zawiera 100 różnych szkodliwych żywic. Osoba, która pali 1 paczkę papierosów dziennie, w ciągu roku wstrzykuje do organizmu prawie 300 g smoły.

A to z kolei powoduje nowotwory złośliwe (rak, mięsak). Dym tytoniowy to silna mieszanka szkodliwych gazów, smoły i ciał stałych. Zawiera nikotynę, silną truciznę naczyniową, śluz tytoniowy, wiele silnych kancerogenów i miażdżycy, czyli substancji powodujących raka i miażdżycę. Składa się z dymu głównego (wdychanego i wydychanego przez palacza) oraz bolesnego (tego, który wydobywa się bezpośrednio z końca zapalonego papierosa i który wdychamy w towarzystwie palaczy). A boczne palenie to dwa razy więcej nikotyny niż większość.

Gdy palacz wdycha dym papierosowy, smołę i inne szkodliwe substancje, osadzają się one w gałęziach igiełkowatych oskrzeli w płucach, gdzie istnieją odpowiednie warunki do pojawienia się zmian przedrakowych. Z wyjątkiem tego. smoła i dym uszkadzają śluz i powieki nabłonka w oskrzelach.

Dym z papierosów, cygar i fajek zawiera również tlenek węgla – śmiertelny gaz emitowany z rur wydechowych samochodów.Tlenek węgla zapobiega przenoszeniu tlenu przez hemoglobinę we krwi, zaburza normalne funkcjonowanie układu nerwowego i zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca, paraliż.

Po każdym kłębie dymu zwęża naczynia. Palacze skracają swoje życie średnio o 7 lat. Każdego roku na świecie z powodu chorób odtytoniowych umiera 5 mln ludzi, a do 2020 r. liczba ta wzrośnie do 10 mln. W Europie tytoń zabija nawet 120 tys.

Po przeprowadzeniu ankiety wśród dużej liczby nastolatków i młodych ludzi na naukowcy podsumowali swoje poglądy na temat najczęstszych przyczyn palenia.

Wyniki sugerują, że palenie:

relaksuje;

 • bawi, gdy nudzi się;
 • oszczędza przed nadwagą;
 • jednoczy się z przyjaciółmi;
 • lubić;
 • sprawia, że ​​czujesz się jak dorosły;
 • daje możliwość poczucia niezależności;
 • promuje nieformalną komunikację;
 • Chcę być jak dorośli, którzy mieszkają w pobliżu.

Konsekwencje używania nikotyny to słaba pamięć, choroby psychiczne, bezsenność, opóźnienia w nauce, wypadanie włosów, zaburzenia widzenia, zawał serca, udar, ryzyko gruźlicy.

Człowiek odkrył w naturze i sztucznie stworzył wiele różnych związków chemicznych. Odrębną grupę wśród nich stanowią substancje o działaniu narkotycznym.

Przez całe życie nieustannie znajdujemy się w różnych stanach psychicznych: niektóre z nich są pozytywne, przyjemne (radość, skłonność, pewność siebie, spokój), inne – negatywne, nieprzyjemne (smutek, niepokój, frustracja, rozdrażnienie).

Wszystkie odgrywają ważną rolę w regulowaniu ludzkiej aktywności: zrobiliśmy coś, co zawiodło – innym razem będzie inaczej i wynik będzie inny, zrobiliśmy coś, co przyniosło radość, a następnym razem zrobimy to samo, postaramy się jeszcze bardziej.

Kiedy osoba zaczyna zażywać narkotyki, traci zdolność do naturalnej regulacji swojego zachowania: dąży do pozytywnego stanu psychicznego nie jako nagrody za dobre wyniki, ale jako stanu spowodowanego użyciem substancji chemicznej.

Dzieci, które zaczynają zażywać narkotyki w wieku młodzieńczym, szybko się do nich przyzwyczajają, skracają swoje życie dwa razy szybciej niż dorośli, prawie nie dożywają dorosłości, bo umierają z przedawkowania lub z powodu zespołu abstynencyjnego.

Uzależnienie od narkotyków to ogólna nazwa chorób, które objawiają się pragnieniem stałego przyjmowania coraz większych ilości środków odurzających i substancji odurzających z powodu trwałego uzależnienia psychicznego i fizycznego od nich wraz z rozwojem abstynencji po zaprzestaniu ich przyjmowania. Uzależnienie od narkotyków prowadzi do głębokich negatywnych zmian osobowości i innych zaburzeń psychicznych, a także dysfunkcji narządów wewnętrznych.

Na kształtowanie się zależności wpływają:

 • częstotliwość używania i ilość leków;
 • toksyczność i cechy biochemiczne leku;
 • cechy konsumenta (wiek, waga osoby);
 • stan umysłu;
 • charakter stosunku do narkotyków.

Osoby uzależnione często mają żółte zęby, pokryte nieusuwalną płytką nazębną, język traci swój naturalny kolor, staje się gruby, pojawiają się głębokie podłużne pęknięcia. Chód staje się niepewny, ruchy impulsywne, niedokładne, specyficzny zapach z ust, gwałtowna utrata wagi. Jednym z głównych znaków są ślady na ciele po zastrzykach.

Zatrucie podczas stosowania leków występuje w wyniku przyjmowania nadmiernych dawek. Dawka powodująca zatrucie jest indywidualna, ale dla dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy może być minimalna. Dlatego stosowanie któregokolwiek z leków może prowadzić do poważnych konsekwencji i być śmiertelne.

Tak więc narkotyki, alkohol, nikotyna i inne substancje odurzające szkodzą całemu organizmowi człowieka. Niesie ze sobą zagrożenie społeczne i waleologiczne (degradacja osobowości, choroby przewlekłe, śmierć). Dlatego tak ważne jest, aby położyć kres złym nawykom. Lepiej prowadzić zdrowy tryb życia i nie skracać swojego życia.