Zaznacz stronę

Nastolatki mają do dyspozycji wiele różnych źródeł nielegalnych narkotyków i alkoholu, w tym poprzez fałszywe dokumenty tożsamości, znajdowanie narkotyków w domu, zamawianie ich online i wiele innych.

Używanie narkotyków przez młodzież pozostaje poważnym problemem zdrowotnym w Polsce. Jeśli nastolatkom nie wolno nawet kupować alkoholu lub tytoniu, skąd biorą narkotyki? Niestety istnieje wiele różnych źródeł, z których młody człowiek może uzyskać nielegalne substancje. Znajomość tych źródeł narkotyków jest ważna dla rodziców i opiekunów, którzy chcą chronić swoje dzieci przed nielegalne używanie narkotyków i uzależnienie.

Statystyki i fakty dotyczące nastoletniego używania narkotyków

Ogólnie rzecz biorąc, nadużywanie narkotyków i alkoholu przez nastolatków maleje. Oprócz waporyzacji —, która gwałtownie wzrosła wśród studentów w ostatnich latach — Używanie większości narkotyków przez nastolatków maleje od kilku lat z rzędu. Picie nieletnich ostatnio również powoli spada, podczas gdy używanie marihuany pozostało mniej więcej na tym samym poziomie.

odurzanie lekami - nastolatki
odurzanie lekami – nastolatki

Statystyki dotyczące spożywania alkoholu i narkotyków przez nastolatków wskazują:

 • 29,2% licealistów regularnie używaja alkoholu
 • 13,7% uczniów szkół średnich regularnie upija się ( spożywając cztery lub więcej napojów alkoholowych z rzędu )
 • 21,7% licealistów regularnie używają marihuany
 • 19,5% 15 latków używało marihuany w ciągu ostatniego miesiąca
 • 7,2% 15 latków używało nielegalnych narkotyków ( innych niż marihuana ) w ubiegłym roku

Jak nastolatki otrzymują narkotyki i alkohol

Istnieje wiele sposobów, w jakie nastolatki mogą zdobyć narkotyki lub alkohol bez konieczności kupowania ich w sklepie. Duża częstość występowania nielegalnych substancji w większości społeczności zapewnia nastolatkom łatwy dostęp do narkotyków, zarówno w szkole, jak i w innych miejscach. Grupy nastolatków może opracować określone sposoby znajdowania narkotyków i dystrybucji ich między sobą, bez wiedzy dorosłych.

Narkotyki w szkole

Wiele transakcji narkotykowych występują na terenie szkoły, gdzie nastolatki sprzedają narkotyki swoim rówieśnikom. W szkole nastolatki mają dostęp do większej puli narkotyków niż to, do czego byliby przyzwyczajeni w swoich grupach społecznych.

Nastoletni handlarze narkotyków działają w całunach tajemnicy wokół szkół, potencjalnie regularnie zawierając umowy. Statystyki mówią że 21,8% wszystkich uczniów szkół średnich twierdzi, że zostały im sprzedane, otrzymali lub zaoferowali narkotyki na terenie szkoły.

Fałszywe dokumenty

Duża część alkoholu spożywanego przez nastolatków, jest pierwotnie uzyskiwana z barów i sklepów przy użyciu fałszywego dowodu osobistego. Badanie fałszywych statystyk tożsamości wykazało, że około 12,5% absolwentów szkół średnich używa fałszywego dokumentu tożsamości do zakupu alkoholu zanim zaczną studia. Liczba ta dramatycznie wzrasta do 32,2%, gdy są studentami drugiego roku. Badania wskazuje, że ci, którzy mają fałszywy dowód tożsamości, są znacznie bardziej skłonni do picia alkoholu niż ci, którzy tego nie robią.

W miarę postępu technologii fałszowania skanerom coraz trudniej jest ustalić, czy identyfikator jest autentyczny czy fałszywy. Istnieją tajne firmy, które laminują fałszywe prawa jazdy, korzystając ze zdjęć nieletnich klientów. Innym razem nastolatek może ukraść dowód osobisty starszemu rodzeństwu lub innej osobie, która wygląda podobnie do nich.

Leki w domu

Nastolatki często mogą znaleźć substancje, których mogą użyć, aby uzyskać wysoki poziom odurzenia we własnych domach. Szafki na leki i alkohole w domu są często celem nastolatków, którzy albo sami nadużywają narkotyków lub alkoholu, albo sprzedają je innym uczniom w szkole.

Nadużywanie narkotyków przez nastolatków jest wysokie, szczególnie w odniesieniu do leków poprawiających wydajność, takich jak Adderall lub Ritalin a nawet opiatowe środki przeciwbólowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice jak najszybciej pozbyli się niewykorzystanych leków i zwrócili uwagę na to, czy jakieś recepty kończą się szybciej niż oczekiwano.

Używanie narkotyków bez recepty w domu jest również głównym czynnikiem wpływającym na nadużywanie substancji przez nastolatków. Jeśli rodzice, starsze rodzeństwo, inni krewni lub współlokatorzy używają nielegalnych narkotyków, nastolatki prawdopodobnie mają do nich łatwy dostęp.

Internetowa sprzedaż leków

Nieprzerwane wyskakujące okienka lub e-maile ze spamem reklamujące tanie leki na sprzedaż online stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Wyszukiwanie w Internecie tak proste, jak “ jak znaleźć dilera narkotyków ” lub “ jak kupować narkotyki online ” może wyświetlać treści, które prowadzą nastolatków w złym kierunku. Wiele stron internetowych, które wydają się uzasadnione, może stanowić front sprzedaży nielegalnych substancji i są dostępne dla każdego, w dowolnym miejscu na świecie. Nastolatki mogą dowiedzieć się o tych witrynach za pośrednictwem ustnych wiadomości i mogą łatwo kupować narkotyki przez Internet.

Nastolatki mogą również przejść do ciemnej sieci, aby kupować nielegalne leki lub leki bez recepty. Ciemna sieć to zaszyfrowana podsekcja Internetu, która jest niedostępna bez specjalnego oprogramowania lub autoryzacji. Jest w dużej mierze wykorzystywany do nielegalnych działań, takich jak sprzedaż narkotyków. W 2013 r. Miało miejsce federalne usunięcie internetowego rynku narkotyków o nazwie Jedwabny Szlak, który ułatwił ponad milion transakcji — o łącznej wartości ponad $ 1 miliard sprzedaży — w ciągu nieco ponad dwóch lat.

Pomimo zamknięcia Silk Road, podobne podejrzane strony internetowe pozostać na żywo i dostępne dla nastolatków. Dzisiejsi nastolatkowie stają się coraz bardziej znający się na technologii, a wielu rozumie, jak uzyskać dostęp do ciemnej sieci i używać jej do kupowania narkotyków przez Internet.

Nielegalne apteki online

Pomijając ciemną sieć, w Internecie jest mnóstwo fałszywych aptek, które nielegalnie sprzedają narkotyki. Wiele z tak zwanych aptek nie ma siedziby w Polsce, więc nie podlegają one Polskim przepisom. Nastolatki mogą przejść do trybu online i zamówić dowolną liczbę leki na receptę i wysyłać je w dyskretnym opakowaniu.

Kupowanie leków z tych nielegalnych aptek internetowych jest bardzo niebezpieczne. W łagodnych przypadkach firmy te mogą po prostu dostarczać pigułki cukrowe. W poważniejszych przypadkach leki te mogą zawierać wysoce toksyczne lub nawet śmiertelne substancje. Ponadto nie ma kontroli jakości, która gwarantowałaby faktyczną dawkę leku zakupionego przez tych sprzedawców, tworząc przedawkowanie bardzo realna możliwość.

sprawdzanie nastolatków - narkotyki
sprawdzanie nastolatków – narkotyki

Zapobieganie nadużywaniu nastoletnich substancji

Rodzice, opiekunowie i inni bezpieczni dorośli mogą mieć znaczący wpływ na używanie narkotyków lub trzeźwość nastolatków. Osoby te odgrywają ważną rolę w zapobieganiu narkomanii wśród młodzieży.

Przyjaciele, członkowie rodziny i inni bliscy mogą pomóc w zapobieganiu nadużywaniu substancji przez nastolatków poprzez:

 • Unikanie nielegalnego zażywania narkotyków
 • Modelowanie bezpiecznego picia, jak picie tylko z umiarem
 • Przyjmowanie leków tylko zgodnie z zaleceniami
 • Prowadzenie otwartej, pozbawionej osądu rozmowy na temat używania narkotyków
 • Uznanie presji rówieśników w szkole
 • Śledzenie aktywności nastolatków
 • Obserwacja oznak używania substancji
 • Zapewnienie wsparcia zdrowia psychicznego

Jeśli podejrzewa się używanie narkotyków lub alkoholu, może wymagać leczenia uzależnień. Opieka zdrowotna Twojego nastolatka to dobre miejsce na pomoc i zasoby. Specjalistyczne programy opieki przeznaczone dla nastolatków mogą zapewnić kompleksowe wsparcie i leczenie dla Twojego nastolatka.

Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że twój nastolatek nadużywa narkotyków lub alkoholu, potrzebuje pomocy, zanim poniesie poważne konsekwencje zdrowotne i akademickie. Na szczęście dostępne są usługi rehabilitacyjne dla nastolatków.

Jeśli chcesz się upewnić czy Twoje dziecko pije alkohol lub zażywa narkotyki, zawsze możesz skorzystać z usług prywatnego detektywa. Prywatny detektyw pomoże Ci ustalić czy problem dotyczy Twojego nastolatka ale co równie ważne przedstawi Ci raport z aktywności Twojego dziecka. Pewnie ucieszy Cię informacja, że syn czy córka nie używa substancji odużających.

Zapraszamy do kontaktu:

MODUS Biuro Detektywistyczne

Piotr Iskierka i Jacek Płonka spółka cywilna